top of page

TOP 10

Książki, które warto przeczytać 

01

Folwark zwierzęcy" – George Orwell

Z pozoru niewinna historia o życiu zwierząt na folwarku, przy głębszej lekturze okazuje się satyrą na rewolucję rosyjską. Zwierzęta, po płomiennej przemowie knura Majora, postanawiają uwolnić się spod jarzma człowieka i przejąć władzę nad folwarkiem. Jednak szybko rewolucja zjada własny ogon. Orwell, mówiąc o utworze, przyznaje, że "chciałem wyrazić w nim myśl, iż ów szczególny rodzaj rewolucji może doprowadzić jedynie do zmiany władców".

„Wszyscy ludzie są równi ale niektórzy są równiejsi od innych” – czy to nie brzmi znajomo?

02

"Jądro ciemności" - Joseph Conrad

Chociaż od pierwszego wydania minęło przeszło sto lat, powieść Conrada wciąż jest aktualna. Problematyka kolonializmu, rasizmu, pierwotnej wrogości wobec Innego inspirowała wielu twórców. Kapitan małego statku Marlow płynie w górę rzeki Kongo, w poszukiwaniu Kurtza, agenta kolonii. Podczas podróży obserwuje zachowania kolonizatorów wobec rdzennej ludności.

03

„Piaseczniki” - George R.R. Martin

Choć to tylko opowiadanie, musiało znaleźć się w tym zestawieniu. Nie wymaga żadnego komentarza.

04

„Imperium mrówek” -  Brnard Werber

Ludzie, są dla inteligentnych mrówek „palcami”. Proste i takie prawdziwe – polecam wielbicielom "Wykładu profesora Mmaa". Doskonale napisana powieść przedstawiając świat z punktu widzenia owadów (na uwagę szczególnie zasługuje część pierwsza). Czytając, będziecie zauroczeni. 

05

Dobre książki, które zdaniem autora serii powieści o wikingach, wywarły wpływ na jego twórczość (oczywiście z konieczności, jedynie kilka przykładów z wczesnego etapu czytelniczej przygody). Pomieszanie z poplątaniem gatunków, ale czyż życie nie jest takie? 

  • Juliusz Verne – „Tajemnicza wyspa”

  • Ignacy Kraszewski – „Stara baśń”

  • Alfred Szklarski – cykl przygód Tomka Wilmowskiego

  • Harry Harrison – „Stalowy szczur” i „Planeta śmierci”

  • Jack Whyte – „Honor rycerza”

  • Lawrence Watt-Ewans – „Jednym zaklęciem”

  • John Christopher – „Śmierć trawy”

  • Margaret Weis Don Perrin – „Brygada śmierci”

  • Anne McCaffrey – „Jeźdźcy smoków”

  • Gordon R. Dickson – „Smoczy rycerz”

  • James P. Hogan – Trylogia gigantów

  • Jack McDevitt – „Brzegi zapomnianego morza”

  • Isaak Asimov cykl: „Fundacja”

  • Harry Harrison cykl: „Planeta śmierci”.

  • Siergiej Sniegow – „Dalekie szlaki”; „Ludzie jak bogowie”

 

06

Frank Herbert "Diuna"

"Pułapka w pułapce a w pułapce pułapka". Harkonennowie i Atrydzi, dwa rody walczące o władzę i wpływy na planecie zwanej Diuną. W tle tron całego imperium i melanż. Cudowna podróż pełna honoru, zdrad, miłości i gorzkich rozczarowań. 

07

Hilary Mantel, „W komnatach Wolf Hall”

Mantel odsłania karty brytyjskiej historii w zupełnie nowy sposób, dowodząc zresztą – wbrew przewidywaniom literaturoznawców – że powieść historyczna ma się całkiem dobrze. Wielkie i małe intrygi Tomasza Cromwella, nie pozwolą wam się nudzić.  

08

Joseph Heller "Paragraf 22"

Powieść pełna czarnego humoru, nawiązująca nieco swoim stylem do "Przygód dobrego wojaka Szwejka" Jaroslava Haška. Ukazuje bezsens wojny i armii, która niejako jest tworem samym w sobie, pożerającym wszystko i wszystkich dookoła. A żołnierze w tym zwariowanym świecie, chcą jedynie przeżyć. Tylko tyle i aż tyle. 

09

Chufo LLorens "Władca Barcelony"

Naprawdę dobra i "soczysta" powieść historyczna. Barcelona, rok 1052. Wychowany w skrajnej nędzy Marti Barbany ma 19 lat, gdy trafia do pysznego i dumnego miasta. Oszołomiony możliwościami, jakie niesie ze sobą życie w metropolii, zrobi wszystko, aby stać się pełnoprawnym obywatelem, zasłużyć na miłość dziewczyny z bogatego rodu i odmienić swój los. Jego historia splata się z dziejami hrabiego Ramóna Berenguera I, darzącego występną miłością Almodis z Marchii, hrabinę Tuluzy, który wciąga miasto w niebezpieczny konflikt. (opis z lubimyczytać.pl)

10

Frans Gunnar Bengtsson "Rudy Orm"

Na koniec, choć wcale nie najmniej ważna pozycja. Żelazny punkt dla każdego czytelnika, którego interesują trzy złote wieki wikingów. Akcja rozgrywa się na przełomie X i XI wieku n.e., w czasach chrystianizacji Skandynawii i szczytowym okresie ekspansji Wikingów. Głównym bohaterem jest pochodzący ze Skanii wiking - Rudy Orm.

bottom of page