top of page
Szukaj
Zdjęcie autoraRadosław Lewandowski

Powieść z gatunku space opera "Yggdrasil Exodus"

Zaktualizowano: 11 gru 2018

W drugiej części cyklu pt „Exodus” śledzimy dalsze losy Eryka, syna konunga szwedzkiego Eryka Zwycięskiego i Świętosławy, w którego życie wmieszali się naukowcy z trzydziestego stulecia, a efekt ich eksperymentu wymknął się spod kontroli twórców. Po bitwie z dzikimi w Dolinie, bitwie wygranej ale okupionej śmiercią przyjaciół, ten młody wojownik musi stawić czoła przysłanej z mroków kosmosu przedwiecznej sztucznej inteligencji. To karkołomne zadanie będzie ledwie początkiem drogi ludzkości, której kolejnymi etapami są kosmiczne bitwy, zniszczone galaktyki i … napotkani sojusznicy. To tylko dzięki tym ostatnim, szanse na przetrwanie wzrosną, ale tylko odrobinę.



Z recenzji:

„Z każdym rozdziałem coraz więcej wątków, coraz bardziej szalone pomysły”

„Drugi tom polecam jeszcze bardziej! Hard SF i to z takimi pomysłami że Gwiezdne Wrota przy tym wysiadają”.

„(...) to chyba pierwszy e-book, który po przeczytaniu połączonym z przesłuchaniem, jeszcze raz przeczytałem, żeby możliwie ogarnąć pomysły Autora. Dla mnie rewelacja, dużo pomysłów (...), zgrabnie zazębiających się ze sobą. (…) W 2. tomie, kontynuując wątki z 1. tomu, Autor wykłada... zresztą nie będę psuł czytania. Jest tu i pomysł, i akcja, historia i trochę socjologii, filozofii, sporo nauki, a do tego nawet teologia. Tak tak, Autor odważył się nawet na przedstawienie Istoty Najwyższej. Wszystko tak smakowicie podane, że aż szkoda, iż pewnie książka dotrze tylko do niewielkiej ilości czytelników. Ja jednak szczerze polecam, najlepiej łącznie z 1. tomem - Strunami czasu. Czytane po Trylogii Ryfterów (która od połowy 2. tomu zaczęła mnie nużyć) Yggdrasil wypadło znacznie korzystniej”.

„Yggdrasil jest naprawdę dobrze napisany (…) nie czuję specjalnego niedosytu (może po prostu przechodzi moje pojęcie co by musiało być w 3. tomie, aby utrzymać wysoki poziom całości). Przy tym zakończeniu te dwa tomy stanowią zgrabną całość. (…) No chyba że Autor ma jakiś naprawdę "zabójczy" pomysł na dalsze losy cywilizacji z naszych czasów (co po dotychczasowej lekturze nie wydaje się niemożliwe).”

(…) Lewandowski pokazuje, że nie boi się ogromnych projektów i taką odwagę oraz rozmach, cenię w autorach science fiction. Po niezwykle drobiazgowych obliczeniach Iana Douglasa w serii „Star Carrier”, gdzie czasem akcja gra drugie skrzypce akuratności, przyjemnie jest śledzić poczynania bohaterów, którzy szybko muszą dokonywać wyborów decydujących o przetrwaniu całej rasy ludzkiej. Co wcale nie znaczy jednak, że autor zupełnie zarzucił opisy mechaniki świata, wcale nie! One też się pojawiają, co sprawia, że realia bohaterów są plastyczne, szczegółowo scharakteryzowane i... cóż, realistyczne (…).Miłośnicy science fiction powinni sięgnąć po Exodus, a niezdecydowanym jeszcze czytelnikom po prostu podsunęłabym e-booka pod nos, bo to kawałek interesującej literatury, która odważnie porusza tematykę podróży galaktycznych i robi to na kosmiczną skalę.

Diana „Mongfind” Cereniewicz

(…)Czy drugi tom cyklu dorównał pierwszemu i moje noty będą równie wysokie jak dla "Strun czasu"? Miałam wszak bardzo duże oczekiwania wobec tej powieści, szczególnie po zapewnieniach Autora, że pójdzie bardziej w klimaty sf. (…)Lewandowski pięknie łączy różne pomysły, które już zaistniały. Mamy tu więc coś z "Odysei czasu" Clarke'a i Baxtera, co nieco ze "Star Treka", nie zabrakło też nawiązań do "Mrocznych Materii" Pullmana, czy nawet pewnego wątku z "Matrixa". Gdyby się wgłębić, można by z pewnością napisać krótką (albo i dłuższą) pracę na temat zapożyczeń w "Exodusie". Jednak Lewandowski dodaje naprawdę dużo od siebie, tworzy nową wartość, buduje własny świat, tworzy niesamowite, ciekawe rasy i przedstawia nieźle zakręconą fabułę, na której należy się porządnie skupić, jeśli się chce wszystko zrozumieć. (…)No i zakończenie. Zupełnie niespodziewane, kompletne, wielkie zaskoczenie, którego naprawdę nie dało się w żaden sposób przewidzieć. Genialne! (…) Gratuluję Autorowi, ponieważ napisanie dobrego sf to nie lada wyczyn, szczególnie w polskich realiach. Może tym cyklem utoruje drogę innym, którzy chcieliby podzielić się z czytelnikami swoją wizją świata przyszłości.

33 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page