top of page
Szukaj

Protestanci. Ludzkie oblicze średniowiecznego katolicyzmu?

Geopolityka w okresie, w którym rozgrywa się akcja powieści "Australijskie Piekło".

W XVI wieku w dużym stopniu na skutek reformacji, Niderlandy podzieliły się na dwa obozy: katolickie Południe i protestancką Północ.


Niszczenie w Niderlandach symboli religijnych


W 1568 roku wybuchła wojna nazwana później „osiemdziesięcioletnią” pomiędzy protestanckimi mieszkańcami Niderlandów a papistami i okupującymi te tereny Hiszpanami. Przeciwnikiem poddanych króla Filipa II Habsburga, był twór zwany Republiką Siedmiu Zjednoczonych Prowincji Niderlandzkich. W ich skład wchodziły: Holandia, Zelandia, Ultrecht, Groningen, Geldria, Overijssel, Fryzja.


Mapa Republiki Siedmiu Prowincji, zwana w tym czasie także "Belgica" lub Niskie Kraje.


Ofensywy i kontrofensywy, przedzielone były nieraz wieloletnimi okresami zawieszenia broni, co umożliwiało normalne funkcjonowanie państw i organizowanie wypraw handlowych z których jedna, stała się osią mojej powieści.

Ostateczny pokój zawarto długo po wyprawie statku „Batavia” na Jawę, w roku 1648. Pokój westfalski (kończący także wojnę trzydziestoletnią), oznaczał zwycięstwo rebeliantów, i na jego mocy Republika Siedmiu Zjednoczonych Prowincji Niderlandzkich uzyskała wymarzoną niepodległość. Oznaczał też, pierwsze zwycięstwo europejskiej dyplomacji, ale to temat na inną opowieść.

Jedną ze znaczniejszych bitew, którą pozwoliłem sobie wykorzystać stoczono pod miastem Grolle. W 1927 r. holenderscy rebelianci zaatakowali zajmowane przez lojalistów i Hiszpanów silnie obwarowaną twierdzę. Oddziały Republiki Siedmiu Zjednoczonych Prowincji Niderlandzkich dowodzone przez wodzów: księcia Frederika Hendrika, hrabiów: Ernsta Casimira i Willema z Nasau, rozpoczęły oblężenie twierdzy otaczając ją potężnymi ziemnymi umocnieniami.


Na pomoc miastu na czele hiszpańskich wojsk, szedł lojalista hrabia Hendrik van den Berg.



W nocy z 15 na 16 sierpnia 1627 r., zaatakował on pozycje Republiki, ale dzięki systemowi ziemnych fortów, ten atak został odparty.

W wyniku oblężenia i wysadzenia części murów, dowodzący obroną miasta Matthys Dulken 19 sierpnia 1627 r. poddał Grolle a moich bohaterowie, postanowili szukać szczęścia na morzu.

31 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page